Tibetská houba je prospěšná lidskému zdraví

 

   - stimuluje imunitní systém

uzdravuje:
   - choroby srdce, rozkládá cholesterol v cévách
   - slinivku, játra a slezinu
   - žlučník, čistí žlučovody a rozkládá žlučové kameny
   - žaludek, střeva, dvanácterník a hojí vředy
   - ledviny a kontroluje močové cesty

reguluje:
   - obranné látky organismu
   - tlak krve

pomáhá při léčbě:
   - vyvíjí antibiotika a hojí záněty organismu
   - brzdí vývoj metastáz

bojuje s negativními vlivy civilizačního prostředí:
   - zpomaluje stárnutí
   - zabraňuje únavě a skleslosti způsobené stresem

Stručný návod k pěstování tibetské houby

Pro jednu osobu:

ObrazekPolévkovou lžíci houby zalijeme 1/4 litrem nesvařeného polo- nebo plnotučného mléka. (Doporučuji čerstvé, ne trvanlivé mléko, vhodnější je plnotučné).

Sklenici nezavíráme víčkem, pouze překryjeme gázou nebo papírovým ubrouskem, upevníme gumičkou a necháme odstát 24 hodin při pokojové teplotě.
Po 24 hodinách důkladně, ale opatrně zamícháme dřevěnou nebo plastovou lžící a scedíme přes plastový cedník. Houba se nesmí v žádném případě dostat do styku s kovem! 
Houbu, která zůstane na cedníku, propláchneme odstátou vodou (ne přímo z kohoutku, doporučuji převařenou vodu pokojové teploty, nebojte se při proplachování houbu vzít do ruky, nemačkat), vrátíme zpět do vypláchnuté sklenice a opět přelijeme mlékem.
Pozn.2: Dočetla jsem se, že proplachování není potřebné, spíš naopak - viz. článek 
tibetská houba - prakticky, momentálně tedy zkouším tuto variantu :-)

 

Obrazek
To provádíme 20 dnů. Na houbě se nesmí vytvořit sliz; pokud se jižobjevil, takové mléko se nedoporučuje pít, mohlo by dojít k bolesti břicha, popř. k průjmu. Mléko se opět začne pít, až se houba zbaví slizu propráním pod tekoucí vodou. 
Pozn. co se slizu týče - kefír určený k bezproblémové konzumaci by 
hlavně neměl zapáchat!

 

Mléko se pije každý večer před spaním. Po vypití by se už nemělo nic jíst. Po 20 dnech se dělá desetidenní přestávka. Kůru je nutné opakovat tak dlouho, dokud se nedostaví zřetelné zlepšení zdravotního stavu. 
Je důležité, aby houba byla vždy zalita mlékem, jinak zhnědne až zč
erná, mléko zapáchá, a houba ztrácí zdravotní účinky. 
Během 10ti denní přestávky je možné houbu uchovat ve sklenici s
Obrazek vodou v lednici, doporučuje se přidat trochu mléka. Zhruba co dva až tři dny by se měla propláchnout a dát do nové čisté vody (opět ne přímo z kohoutku). Podle některých návodů ji lze i zmrazit, ale osobně nedoporučuji. 
Zdravá houba se po několika dnech zdvojnásobí. Protože je opravdu cenná - neměla by se v žádném případě vyhazovat! Může se poskytnout dalším zájemcům, je možné ji i sníst.Pro zvýšení léčivých účinků - toto "druhotné kvašení" doporučuji.

Postup:

  • Kefír scedíme do čisté skleněné nebo plastové láhve - nenaplňujeme více, než do 2/3 obsahu láhve a uzavřeme víčkem.
  • Necháme při pokojové teplotě
  • Důležité je: 1x - 2x  denně láhev protřepat a uvolnit na chvíli víčko - nechat láhev "říhnout" 
    Protřepáváním se zabraňuje tvorbě droždí a octových bakteriálních kolonií na povrchu kefíru - čím častější protřepávání - tím lépe.
  • Z láhve můžeme kefír postupně odlévat ke spotřebě a zároveň doplňovat čerstvě scezeným. Zhruba po týdnu je doporučeno láhev vypláchnout a začít znovu celý proces s nově scezeným kefírem, ale podle některých zkušeností lze tuto činnost opakovat i několik týdnů bez vyplachování láhve.
  • Pokud necháme láhev s kefírem v lednici - kefír vydrží delší dobu, je však znatelně kyselejší, než při pokojové teplotě.

 

                                                                      Typická "kefírová mapa"

 

Zvýšení účinků tibetské houby - sekundární fermentace

Pokud pijeme kefír hned po scezení - po 24 hodinách, nevyužíváme zcela plně všechny jeho možnosti. Necháme-li kefír po scezení ještě dozrát - min. 1 den, doporučuje se však 2-3 dny, při pokojové teplotě - snižuje se obsah laktózy v kefíru, obsah cholesterolu i cukru a naopak se zvyšuje obsah vitamínů B, kyseliny listové, obsažený vápník se stává pro tělo stravitelnější - lépe využitelný.